Jednolity plik kontrolny

Jednolity plik kontrolny, który został ostatnio zaprojektowany. Służy między innymi do tego, że każdy księgowy może go otworzyć bez problemu na każdym programie jak i systemie operacyjnym, przez co łatwiej jest określić obroty finansowe danej firmy jak i ile dokładnie zarobiła oraz ile można pobrać podatku od kwoty rzeczywistego zarobku.

Ma to na celu wzmocnienie uczciwości wobec Państwa i Rządu przez co możemy określić rzeczywisty budżet państwowy, a także określić ile osób pracuje w kwocie minimalnej krajowej, a kto zarabia powyżej, chociaż nadal funkcjonuje praca „na czarno”, przez co niestety może być fałszywy obieg pieniędzy. Niestety nie można dokładnie jak dużo osób pracuje na czarno, przez co niedokładnie można określić obrót pieniędzy.

JPK służy głównie do tego aby usprawnić pracę księgowych oraz określić lepiej kwotę podatku. Zmniejsza ryzyko pomyłki obliczeniowych przy dużych firmach, przez co ma się zmniejszyć liczbę korekt korygujących poprzednie faktury. W usługach księgowych w Słupcy również należy obsługa JPK.