A co z psem?

Właściciel psa odpowiada za czyny pupila. Jeśli pies kogoś pogryzie albo wyrządzi inna szkodę to właściciel psa musi zapłacić zadośćuczynienie na wniosek poszkodowanego. Inaczej wygląda sprawa, gdy nie wiadomo kto jest właścicielem psa. Wtedy to najczęściej gmina płaci zadośćuczynienie, dlaczego? Obowiązkiem gminy/powiatu jest wyłapywanie bezdomnych psów oraz oddanie ich do schroniska.

Co z psem który był łagodny, ale ktoś go postrzelił? Ostatnio mój znajomy opowiedział historię jak szedł z psem na smyczy, a pies w kagańcu w lesie. Nie było  żadnej informacji o polowaniu/odstrzale kontrolowanym. Następnie pies się wyrwał i pobiegł w krzaki, znajomy za pupilem, usłyszał strzał i zobaczył psa w kałuży krwi. Co zrobić? Pozwać leśniczych?

Jeśli pies był rasowym psem, który był dość drogi, a dodatkowo inwestowaliśmy dużo pieniędzy w zdrowie i pielęgnacje naszego pupila można domagać się kwoty w takiej wysokości jaką włożyliśmy w zdrowie naszego pupila przez cały okres dorastania, a dodatkowo mogą dostać grzywnę, ponieważ nie było informacji, że jest przeprowadzony odstrzał zwierzyny leśnej.